Понеділок, 02 березня 2015 15:07

Аграрна партія України має бути майданчиком захисту інтересів органічних виробників

Виробники органічної продукції в Україні перебувають у складному становищі через відсутність належного законодавства та брак уваги та підтримки з боку держави.

Про це заявила член політради Аграрної партії України Олена Кононенко під час Першого національного форуму «Органічна Україна — 2015: Стратегічне планування розвитку органічного ринку України», що відбувся 27 лютого 2015 року у Києві.

«У 2013 році було прийнято Закон України "Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини". Це була спроба втілити принципи регулювання органічного виробництва за європейським зразком. Проте благородної мети досягнути не вдалося, оскільки закон є не систематизованим та непродуманим по структурі. А тому і не працює та гальмує розвиток галузі органічного виробництва», — переконана Олена Кононенко.

Зокрема, за словами експерта, Закон ставить поза межі тих органічних виробників, які вже сертифіковані за європейськими стандартами, оскільки процедура сертифікації в Україні ще не запроваджена, а Закон вже забороняє називатися органічним. Разом з тим, Законом не запроваджено систему належного контролю за тими, хто веде діяльність у сфері органічного виробництва або називається органічним виробником.

«Ми маємо дивну ситуацію, коли з однієї сторони є виробники, які можуть вже продавати свою продукцію у Європі, бо вони там сертифіковані, але в Україні їх не вважають органічними виробниками. З іншої сторони, закон не визначає заходи контролю, які б дозволяли контролювати органічний сектор. Тому виробником органічної продукції в Україні може називатися будь-хто. Через це ми лише протягом останнього року мали два великі скандали на міжнародному ринку, коли під виглядом  української органічної продукції за кордон постачалася продукція далека від органічних стандартів. Це шкодить іміджу держави, відлякує інвесторів від органічного виробництва», — розповіла Олена Кононенко.

Вона наголосила, що Україні необхідно практично реалізувати Додаток 38 до Угоди про Асоціацію з ЄС, в якому чітко прописано зобов’язання України адаптувати власне законодавство до органічного законодавства ЄС.

«Це зобов’язання дає підставу розпочати роботу над новим законом про виробництво та обіг органічної продукції, який би повністю адаптував вимоги європейського законодавства у цій частині, а по-друге, забезпечив би визнання в Україні тих виробників органічної продукції, які є вже визнані Європейським Союзом», — зауважила Олена Кононенко.

Крім цього, на думку Олени Кононенко, необхідно більше уваги приділяти розвитку органічного виробництва з боку держави.

«В Міністерстві аграрної політики та продовольства немає структури, яка б займалася органічним законодавством. Немає куратора. Як наслідок, питання органічного законодавства «гуляють» різними департаментами, де до них відносяться, як до другорядних і факультативних завдань. Тому для вирішення своїх проблем учасники ринку виробництва та обігу органічної продукції повинні об’єднуватися і Аграрна партія України може бути тим інструментом, за допомогою якого виробники зможуть впливати на політичні рішення. І тим майданчиком, де виробники зможуть об’єднатися», — підкреслила Олена Кононенко.

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.