Середа, 06 липня 2016 13:52

Аграрії Сумщини: треба творити нову Україну, а не «доїдати» спадщину СРСР

Самозайнятість людей у селах через кооперацію. Створення нових робочих місць на переробних підприємствах. Захист приватної власності і податкової стабільності. Ці три ключові передумови для реанімації української економіки назвав під час Аграрного форуму в Сумах 5 червня лідер Аграрної партії Віталій Скоцик.

Втрата людей – втрата перспектив країни

За останні півтора роки роботи Аграрної партії це був уже 5-й форум у Сумській області і 124-й в Україні загалом. Щоразу такі заходи проявляють і сильні, і слабкі сторони регіонів. Попри те, що Сумська область за потужністю аграрного виробництва є однією з перших, демографічна криза і вимирання села проявились тут досить гостро.

«На Сумщині 53% земель сільськогосподарського призначення – чорноземи. Область - найбільший у країні виробник кукурудзи, третій виробник зернових та бобових, п'ятий виробник продукції сільського господарства. 20% територій – ліси. Тут найбільші поклади газу і нафти. Але їдеш по області і бачиш опустілі села. За перший квартал року населення зменшилося майже на 3200 осіб, з них у пошуках кращої долі виїхало майже десять відсотків. А що таке міграція – це втрата працездатного населення, яке могло б ефективно працювати», - говорить Віталій Скоцик.

За останні 5 років з мапи області зникло 12 сіл. У понад половині населених пунктів живе менше 50 людей.

«Із 17 маслозаводів в області працює 5. З 19 цукрових заводів - жоден. Складається враження, що Сумщина просто «доїдає» спадок Радянського Союзу. І проблема не в самій Сумщині, проблема в неефективності всієї державної влади. Зараз ми - держава, яка поки що не відбулася. І якщо ми хочемо, щоб вона була і розвивалась, потрібно брати відповідальність на себе», - говорить голова Сумської обласної організації Аграрної партії Сергій Карпенко.

Проконтролювати використання інвестицій

Зупинити деградацію сіл можна, розвиваючи там дрібне фермерство та кооперацію, - вважають учасники форуму.

«Подивіться на Європу - там лише 20% громадян потребують тієї чи іншої соціальної підтримки чи пільг. Решта здатні повністю себе забезпечувати. Зокрема, і за рахунок кооперативів та дрібного виробництва. Ну, не можна без кооперації ефективно доправляти вирощену дрібними господарями продукцію до покупців», - підкреслює заступник голови Сумської обласної організації Аграрної партії Олексій Картавий.

За його словами, європейські країни готові надати Україні 2 млрд. євро на підтримку дрібних фермерів і кооперативів, але головне – щоб ці кошти дійшли до адресатів.

«Це дуже велика сума. Уся підтримка аграрного сектору від української держави складає 300 млн. гривень. Ці європейські кошти могли б суттєво допомогти. Але важливо, хто буде адмініструвати їх? Щоб не вийшло так, що Європа надасть їх під 2%, а ми їх отримуватимемо під 10%, а то й взагалі не отримуватимемо. Це потрібно контролювати», - додав Олексій Картавий.

Сила відновлюваної енергетики

Глибока переробка сільськогосподарської продукції – ще один напрямок, здатний забезпечити нові робочі місця та дати додаткові надходження у бюджети всіх рівнів. Також Україні потрібно реалізовувати свій потенціал у галузі відновлюваної енергетики. Це дасть людям роботу і зменшить енергетичну залежність країни.

«10 млрд. доларів - так оцінюють потенціал відновлюваної енергетики в Україні. Це практично ще один бюджет країни. Використання щепи обходитиметься в 10 разів дешевше, ніж газу, а соломи – взагалі в 20 разів дешевше. Техніку для заготівлі палива ми виробляємо у себе в Україні, потрібно просто дати інструменти бюджетним та приватним установам, щоб її купувати. Насправді гроші лежать у нас під ногами, треба тільки нахилитися і їх узяти», - говорить заступник голови Сумської організації Аграрної партії Анатолій Кобзаренко.

Стабільна податкова система та доступ до кредитних ресурсів – дві головні складові, які потрібна українським виробникам.

«Запитайте будь-якого аграрія, що йому потрібно для створення тих же переробних підприємств. І він вам скаже – дешеві кредити і стабільні правила гри. Питання навіть не в розмірі податків, а в тому, щоб вони не змінювались двічі на рік. Ну, і, звичайно, захист приватної власності. Сьогодні найбільше проблем економіці завдають політичні кризи. Ми повинні збалансувати політичну систему, гарантувати прогнозованість податкової політики на роки вперед, і тоді країна почне розвиватися», - говорить Віталій Скоцик. 

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.