Вівторок, 31 липня 2018 09:30

Агрокластери дадуть селам реальні робочі місця, – Ольга Ходаківська

1,7 млрд доларів прибутку, більше 3 млн відвідувачів на рік – це реальна історія успіху НапаВеллі – винної долини Каліфорнії. На компактній території – лише 40х10 км – створено 525 винарень, 105 готелів, 125 ресторанів, аеропорт, дослідницькі лабораторії і навчальні заклади, тут проходять щорічні фестивалі і процвітає косметична індустрія. Як свідчить світова практика, і вкотре підтверджує досвід винної долини Каліфорнії, майбутнє сільгоспвиробників – агрокластери. Чим швидше українські фермери це зрозуміють і почнуть об’єднуватися, тим швидше вітчизняна економіка отримає нове дихання.

 

Про це говорили 26 червня в с. Городецьке Уманського району Черкащини під час виїзного засідання Аграрної ради Аграрної партії, за участю представників малого і середнього агробізнесу, а також представників територіальних громад.

„Важливим аспектом становлення інноваційної економіки на регіональному рівні та потужним драйвером сільського розвитку є формування кластерної моделі розвитку. Ми переконані, що справжній економічний розвиток можливий лише тоді, коли розвивається виробництво та розвивається сфера послуг, що забезпечують надходження до місцевих бюджетів і є реальним джерелом розвитку сільських територій та територіальних громад. На сьогодні це має бути розвиток різноманітних виробництв, формування регіональних кластерів, у т.ч. туристичних і рекреаційних, які допоможуть об’єднати зусилля малих й середніх товаровиробників навколо спільної ідеї та на цій основі збільшити свої доходи. Нині ми працюємо над розробкою моделей виробничих агрокластерів з повним циклом «виробництво – переробка – реалізація», які передбачають створення та узгоджену взаємодію сучасних високотехнологічних сімейних фермерських господарств, переробних підприємств й мережу для реалізації виробленої продукції” – зазначила голова Аграрної ради Аграрної партії Ольга Ходаківська.

«Об'єднання фермерів в межах однієї території, у горизонтальну мережу, без жодного економічного примусу, на основі спільної ідеї – це не тільки новий креативний підхід до розвитку господарства, а й реальні робочі місця в селах. Однак дієві агрокластери можливі лише за умови цілеспрямованої державної політики й державної підтримки. Тому сьогодні надважливо напрацювати відповідний законодавчий базис», – наголосила Ольга Ходаківська.

 

Не зважаючи на гучні заяви влади, що наша держава орієнтується на європейську практику, нині законодавство України фактично заточене на крупний бізнес, – констатували учасники засідання.

«Зустріч з представниками малого та середнього бізнесу на Черкащині показала, що тут, як і в інших регіонах України, люди відчувають абсолютне небажання уряду вирішувати існуючі проблеми. Не кажучи вже про створення комфортних умов для бізнесу та фермерства. Більше того, сучасна політика відверто перешкоджає формуванню самодостатнього середнього класу. Аграрна партія продовжує активну роботу у пошуку дієвих рішень, спроможних дати реальний поштовх для розвитку національної економіки, серед яких виділяється програма формування агрокластерів, яка успішно зарекомендувала себе в Європі та на Заході. Впровадження такого досвіду може дати потужним драйвером розвитку наших регіонів!» – переконаний в. о. заступника Голови Аграрної партії Дмитро Волошенков.

 

Головними спікерами засідання Аграрної ради стали вчені та дослідники Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Інституту економіки та прогнозування Національної академії наук України.

«В третьому тисячолітті відбулись зміни в організації системи виробництва і моделі залучення робочої сили. Так, основна додана вартість уже створюється не в матеріальному виробництві продукції, а у сфері послуг, перш-за все – інтелектуальній. Зараз люди готові платити за нові знання, нові емоції і навички, які отримують разом з продукцією. Скажімо, фермер продає не тільки картоплю різних сортів, а й знання про неї, кулінарні рецепти і можливості її розведення. До того ж для бажаючих організовують квести, вчать власноруч виготовляти чіпси та іншу готову продукцію й харчі. Тобто мова йде про так звану економіку знань, яка реалізується в агрокластерах», – пояснила завідувач відділу економіки і політики аграрних перетворень Інституту економіки та прогнозування НАН України, Голова координаційної ради Мережі сільського розвитку Олена Бородіна.

 

Про перспективи та всі «плюси» розвитку агро туризму в контексті створення кластерів і про те, чому владі та бізнесу корисно (!) дружити з туризмологією розповів директор Інституту досліджень діаспори, доцент кафедри країнознавства і туризму КНУ імені Тараса Шевченка Ігор Винниченко.

«Тільки уявіть, сьогодні агротуризм (або сільський туризм) – складає від 15 до 30 % доходів всієї тургалузі Євросоюзу. А за популярністю він – на другому місці після пляжного відпочинку. Скажімо, в Іспанії у 2016 р. фермерські володіння відвідали 1,5 млн осіб, а в Італії близько 10 тисяч ферм щорічно приймають до 3 млн людей. За оцінками фахівців Всесвітньої туристської організації, агротуризм входить до основних стратегічних напрямів розвитку туризму в світі до 2020 року. Це колосальні можливості і для України», – зауважив Ігор Винниченко.

 

Експерт нагадав присутнім відомі слова легендарного Томаша Гарріга Масарика, першого президента Чехословаччини: «Матимете, що виборете!». А вибороти можна тільки об’єднавши зусилля. Адже один в полі не воїн, і особливо, коли боротися треба з корумпованою владою, з одного боку та олігархами-латифундистами, – з іншого, які своїми діями або бездіяльністю знищують українське фермерство та середній клас, – констатували учасники засідання.

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.