Четвер, 24 листопада 2016 15:08

Місцева поліція повинна підпорядковуватися громаді — Віталій Скоцик

Місцева поліція повинна підпорядковуватися громаді, а начальник місцевого відділення поліції має обиратися на виборах.

Про це заявив лідер Аграрної партії Віталій Скоцик під час установчого засідання Ради з питань побудови правової держави Аграрної партії.

«Поліція лише тоді служитиме людям, коли залежатиме від людей. Тому начальник поліції повинен призначатися на виборній основі так, як обирають шерифів у США. Так, як це, зрештою, було у козацькі часи в Україні, коли більшість посад – починаючи від тих, хто слідкує за порядком, і закінчуючи скарбником – обиралися громадою. Кожен чиновник повинен відчувати, що громада його контролює, і тільки громаді він служить», - сказав Віталій Скоцик.

Політик також навів приклад рудиментів радянської системи «чиношанування» у реформованій Національній поліції.

«В Україні відбулася реформа поліції. Є позитивні наслідки, але ми бачимо численні порушення. Наприклад, під Верховною Радою, біля будівлі МВС паркуються автомобілі чиновників із грубими порушеннями. Поліцейські, що стоять поруч, їх «не бачать». Це дрібний прояв «чиношанування», яке прийшло до нас із радянських часів, коли навіть в оцінці правоохоронцем закону «начальство» виявляється важливішим. У США, незалежно від того, хто ти, закон буде один для всіх, і за порушення карати будуть однаково, бо шериф служить громаді», - зауважив Віталій Скоцик.

MIN 4891

Новообраний голова Ради - Заслужений юрист України, народний депутат України 2, 4, 5 та 6 скликань Володимир Стретович бачить конфлікт між чиновницьким апаратом і людьми, який необхідно вирішити у першу чергу в правовому полі.

«В Україні немає правової держави. Ми чітко бачимо конфлікт між понад 200-тисячною армією чиновників та 42 мільйонами громадян України. Наше завдання - допомагати вирішувати ці конфлікти людям, які до нас звертаються. А в перспективі напрацювати бачення такої моделі держави, в якій порушувати закон буде невигідно, як громадянам, так і чиновникам», - окреслив бачення роботи Ради Володимир Стретович.

Реформа поліції у теперішньому вигляді може призвести до створення приватних армій губернаторів.

«Люди не довіряють поліції вже майже так, як не довіряли раніше міліції. Закон про муніципальну поліцію, проголосований у першому читанні, – це легалізація створення збройних бандитських формувань, підконтрольних губернатору», - говорить Віталій Скоцик.

Першим етапом повернення довіри людей до правоохоронної системи повинно бути впровадження посади шерифа – керівника місцевої поліції, якого обиратиме сама громада.

«Шериф і його підлеглі мають займатись охороною правопорядку та розслідуванням усіх злочинів, які сталися на території громади. Винятком можуть бути хіба особливо тяжкі злочини та злочини проти держави. Звітувати шериф повинен теж перед громадою, а не центральною владою», - наголосив Віталій Скоцик.

MIN 4932

У державі повинно стати менше самоїх «держави». Більшість питань повинні вирішуватися на місцях, - зазначив Заслужений юрист України, член правління Центру політико-правових реформ Микола Хавронюк.

«Найбільш глобальна проблема правової держави в Україні – те, що у нас дві виконавчі влади, які постійно ворогують між собою. Поки ми не вирішимо цю проблему, ми не вирішимо низку інших. Потрібно переглянути Конституцію, зокрема, частину повноважень Верховної Ради передати на місця. Повноваження органів місцевого самоврядування повинні бути значно розширені», - говорить Микола Хавронюк.

MIN 4956

Разом з тим, для того, щоб провести реальні реформи в країні, а не показати їх імітацію, потрібна політична воля, - наголосив академік Національної академії правових наук України Олександр Костенко.

«Можна скопіювати будь-який закон, який ефективно працює в якійсь європейській країні, але у нас він не працюватиме. Бо в нас, в принципі, не працює закон. Закордонні правники неодноразово наголошували, що наша Конституція з юридичної точки зору - одна з найкращих у світі. Однак і вона не працює. Впровадити всі наші напрацювання ми зможемо лише тоді, коли матимемо повноцінне представництво у владі», - зазначив Олександр Костенко.

Нагадаємо, Аграрна партія створює галузеві ради з усіх напрямків діяльності економіки та суспільного життя. Професіонали, що об’єдналися в ці ради,  напрацьовують програми розвитку своїх галузей, ведуть експертизу законодавчих рішень нинішньої ВРУ. Ця структура рад є прообразом майбутніх комітетів парламенту та міністерств. А програми кожної галузі ляжуть в основу комплексної програми дій Аграрної партії. 

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.