Середа, 17 серпня 2016 15:16

Недолуга економічна стратегія влади веде країну до краху – Віталій Скоцик

Україна цього року знову тримає планку одного зі світових лідерів в експорті зерна. Врожай зернових прогнозують на рівні 61-63 мільйонів тонн. Однак при цьому українці залишаються найбіднішим народом Європи – через безглузде управління економікою.

Про це заявив голова Аграрної партії України, економіст Віталій Скоцик під час круглого столу «Виробництво і експорт зерна. Як зберегти позиції України на світовому ринку?», що відбувся 17 серпня в УНІАН.

Оцінками щодо цьогорічного врожаю зернових поділилися заступник директора департаменту землеробства Мінагрополітики Леонід  Сухомлин та президент Української Зернової Асоціації Володимир Клименко. За прогнозами, цього року Україна збере близько 63 млн. тонн зерна. Володимир Клименко також припустив, що аграрна галузь у цьому маркетинговому році може встановити новий рекорд з експорту зернових - 41 млн. тонн.

Водночас, на думку голови Аграрної партії України Віталія Скоцика, нарощення експорту зерна є помилковою стратегією влади. І ця стратегія уже веде країну до катастрофи.

«Ми можемо пишатися успіхами наших агровиробників та експортерів. Але чи стала країна від цього багатшою? Чому дефіцит державного бюджету виріс, порівняно з вереснем минулого року, в 17 разів? Чому відбулася девальвація гривні на 320% за останні два роки? Як відомо, Верховна Рада відповідає за формування коаліційної угоди, уряду і його програми. І з вини парламенту в 2014 році зроблено дві стратегічні помилки в управлінні економікою: курс на те, щоб наростити виробництво зерна до 100 мільйонів тонн і збільшити експорт у два з половиною рази», - наголосив Віталій Скоцик.

За його словами, зараз усі держави, які є гравцями сировинних ринків, опинились у програші, не залежно від типу сировини – зерно, нафта чи газ. Дієва стратегія України повинна базуватися на розвитку переробної промисловості, яка створює готову продукцію з серйозною доданою вартістю і дає можливість активно наповнювати бюджет. Натомість політика влади взагалі не зорієнтована на розвиток виробництва. Це не проблеми аграріїв. Від цього залежить добробут кожного українця.  

«За рахунок зміни податкового законодавства аграрну галузь просто «поклали». Скасування спецрежиму ПДВ забрало у аграріїв 85% оборотних коштів. Фінансове навантаження на 1 га землі в обробітку зросло в 41 раз. Це катастрофа! За останні два роки країна втратила 2,5 мільйона робочих місць, 4 мільйони громадян виїхали на заробітки. 500 тисяч малих підприємств закрилися. У підсумку, попри всі рекордні показники експорту, бездарне управління економікою веде до того, що ми стаємо дедалі біднішою країною», - підсумував Віталій Скоцик.

Представник Мінагрополітики Леонід  Сухомлин визнав, що українські аграрії розвивають виробництво винятково власними силами. Тому, за його словами, в найближчі роки наростити виробництво зернових хоча б до 80 мільйонів тонн нереально. Аграріям просто ніде взяти ресурси для збільшення врожайності, внесення більшої кількості добрив та купівлі інших засобів виробництва.

Гендиректор «Українського клубу аграрного бізнесу» Тарас Висоцький зауважив, що на фоні збільшення експорту зерна, тривогу викликає зменшення його внутрішнього споживання.

«Внутрішнє споживання зернових продовжує падати. А це свідчить про падіння важливої галузі тваринництва, економіка якої стала негативною. Купівельна спроможність українців щодо тваринницької продукції мізерна. Галузь перебуває в стагнації. Зі скасуванням спецрежиму ПДВ вона втратила перспективи», - каже Тарас Висоцький.

На його думку, держава повинна припинити бути лише «фіскальним агентом» і шукати стимули для виробництва.

Віталій Скоцик нагадав, що уряд і Верховна Рада останнім часом не хотіли чути аграріїв, добиваючи галузь надмірними податками. Переговори щодо зміни податкової системи не дали результату. Влада не лише саботує діалог із виробниками, а й не виконує законодавчі норми.

«До 1 липня уряд мав прийняти пропозиції аграрних асоціацій щодо оподаткування галузі і подати до ВР бачення Податкового кодексу на наступний рік. Цього не відбулося. До 15 вересня уряд має подати в парламент бюджетну резолюцію. При цьому він не хоче спілкуватися з профільними асоціаціями і напрацьовувати зміни до податкової системи, щоб врятувати ситуацію в економіці. Тому аграрії ухвалили рішення у вересні провести всеукраїнське аграрне віче. Якщо на той час реального діалогу з урядом не відбудеться, аграрне середовище вийде на 8-й загальнонаціональний страйк. Головною вимогою буде повернення спецрежиму ПДВ для агровиробників», - повідомив Віталій Скоцик.

Учасники круглого столу торкнулися проблеми з відшкодуванням ПДВ компаніям, яке відбувається несправедливо і хаотично. Також вони висловились за подальшу дерегуляцію роботи аграрної галузі.

У роботі круглого столу також взяли участь голова Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Володимир Лапа та заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради Олександр Буюклі.

Нагадаємо, 21 липня Президія Аграрної партії України звернулася з відкритим листом до вищого керівництва держави – Президента України, прем’єр-міністра та голови ВР. Аграрії попередили: якщо податковий тягар не буде знято – розпочнуть масовий страйк одразу після жнив. У серпні відбулися кілька засідань спільної робочої групи аграрних асоціацій і представників міністерств під головуванням першого віце-прем’єр-міністра Степана Кубіва. Було обговорено можливість часткового повернення спецрежиму ПДВ для аграріїв. Однак конкретних рішень влади з цього приводу не було ухвалено. Аграрна партія наголошує, що податкові зміни мають бути затверджені Верховною Радою, внесені в Податковий кодекс і бюджетну резолюцію на 2017 рік. Якщо влада не виконає обіцянок, у вересні по всій країні розпочнеться всеукраїнський страйк агровиробників.

Медіа

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.