Понеділок, 11 вересня 2017 18:07

Програма реформ медицини на селі ризикує залишитися фантастикою, якщо не матиме економічного підґрунтя – Віталій Скоцик

Умови для розвитку медицини на селі треба створювати, починаючи з доріг та інфраструктури, але цього не робиться. Без реального економічного зростання плани щодо новітніх технологій у медобслуговуванні селян залишаться утопією.

 

Так лідер Аграрної партії Віталій Скоцик, перебуваючи з робочим візитом на Одещині, прокоментував підсумки наради з питань розвитку сільської медицини, що відбулася 11 вересня за участю Президента України.

 

На думку Віталія Скоцика, анонсована Програма реформ сільської медицини, розроблена з ініціативи Президента, ризикує залишитися фантастикою, якщо не матиме економічного підґрунтя.

 

«Селянам обіцяють доступ до якісних медичних послуг вже за два роки. Особливий акцент Президент робить на впровадженні системи телемедицини, яка дозволить дистанційно консультувати пацієнтів. Нам малюють фантастичну картинку, коли в кожному фельдшерсько-акушерському пункті з’явиться широкосмуговий інтернет, зв’язок 4G. Поки що ця картинка далека від реалізації», - вважає Віталій Скоцик.

 

За його словами, це спроба скопіювати європейський досвід без врахування українських реалій. Адже сам Президент визнає, що в країнах Європи 2-7% населення живуть у селах, в той час, коли в Україні – це третина населення (13,1 млн осіб із 42,47 млн).

 

«Перед сільським лікарем нового покоління Президент ставить вимоги – вміння водити машину та мати власний транспорт, володіти іноземними мовами та Інтернетом. І це окрім кваліфікаційних вимог! Чи враховується той факт, що на сьогодні заробітна плата лікаря, навіть який має стаж 10 років, але не має категорії, складає близько 3200 грн.? Чи враховується, що молодь не має мотивації повертатися в село після здобуття освіти? Я постійно їжджу Україною і бачу, що вже зараз багато прикордонних областей стикаються з проблемою відтоку кваліфікованого медичного персоналу за кордон», - підкреслив Віталій Скоцик.

 

Згідно з даними дослідження Інтернет Асоціації України, в Україні користуються інтернетом 21,6 млн користувачів, а проникнення інтернету в село складає 53%, нагадує політик. Головним же слабким місцем Програми, на його думку, є її фінансування.

 

«Для фінансування Програми вже нібито закладено в бюджеті на наступний рік 4 млрд грн. (із них 1,5 млрд – це кошти, вилучені у попередньої влади). А решту – ще 10 млрд грн. – планується взяти у міжнародних кредиторів. Без внутрішніх ресурсів, здобутих за рахунок розвитку економіки, реформа просто заганяє країну в боргову яму. Але у влади немає розуміння цього», - підсумовує Віталій Скоцик.

 

Він переконаний: щоб медична реформа була дієвою, потрібне оздоровлення економіки. Тоді можна буде починати з базових речей – це дороги, інфраструктура, транспорт, корпоративний медичний зв’язок (адже навіть оплатити мобільні телефони сьогодні для сільських лікарів непросто), швидкісний інтернет з якісним стандартизованим забезпеченням (електронні реєстри, електронні картки пацієнтів тощо).

 

«Потрібні сучасні спеціалізовані стаціонари, які можуть надавати якісну допомогу у зв’язку з районними лікарнями, де має бути база для надання допомоги хоча б у перші дні. Потрібно розширювати програму «Доступні ліки» та вирішити проблему аптек на селі. А головне – підвищити престиж медичного працівника, забезпечити йому оплату хоча б на рівні 7-12 тисяч грн. і обов’язково – автомобіль. Поки що сусідні держави цінують наших медиків більше, ніж своя», - додав Віталій Скоцик. 

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.