Вівторок, 10 жовтня 2017 18:19

Тепер влада карає… за дотримання законодавства, – юрист

Добросовісно виконувати законодавство в Україні не вигідно. Влада цього так і не навчилася. А тих, хто намагається діяти згідно з законом, – карає. Фактично, чиновники знайшли зручний спосіб розправи зі своїми політичним конкурентами – всупереч закону перекрити «неслухняним» партіям фінансування. Аграрну партію вкотре втягнуто у судову тяганину. Керівник одного з підприємств буде змушений сплатити в держбюджет 208 тис. грн. Це та сума, яку він перерахував Аграрній партії і яку партія повернула йому назад, адже встановила, що кошти надійшли з порушенням законодавства.

Законом передбачено заборону у фінансуванні політичної партії юридичними особами, кінцевими власниками яких є депутати місцевих рад. Але, разом з тим, якщо депутат зробить внесок самостійно, як фізична особа – законодавчо це порушенням не буде. Подібні законодавчі колізії необхідно усунути якомога швидше. Адже за цих умов політичні сили, зокрема і Аграрна партія, яка має у своїх лавах більше 4 тисяч депутатів місцевих рад, просто приречені постійно підписувати адміністративні протоколи і захищати свої інтереси в судах. Фактично на сьогодні в законодавстві відсутні гарантії для забезпечення правомірної поведінки партії.

Про це заявила керівник юридичного департаменту Центрального апарату Аграрної партії Ірина Петренко 9 жовтня під час круглого столу «Проблеми та перспективи реалізації реформи політичних фінансів», організованого Центром політико-правових реформ за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Європейського Союзу.

«Аграрна партія діє згідно із законом. Ми завжди добросовісно перевіряємо, чи внески на партійний рахунок надходять без порушення законодавства. Якщо виявляємо такі випадки, одразу ж про це повідомляємо, повертаємо гроші назад членам партії, які їх внесли. Та всупереч цьому, державні органи, зокрема НАЗК, все ж роблять усе можливе, щоб таки притягнути нас до відповідальності. Так сталося і зі звітом Аграрної партії за 2016 рік. Ми виявили, що в четвертому кварталі від ТОВ «Алвіго» надійшли внески у сумі 208 тис. грн. Ми встановили, що кінцевим бенефіціарним власником цього підприємства є іноземець. Це порушення закону, тому ми одразу повернули кошти назад і повідомили НАЗК. І хоча політична сила встигла повернути гроші у передбачені законом строки, та виявилась незастрахованою перед «неупередженістю» судів і Національного агентства з питань запобігання корупції», – сказала Ірина Петренко.

НАЗК запросило керівника «Алвіго» на складання протоколу, зафіксувало факт, що він порушив законодавство, і передало матеріали до суду. Суд першої інстанції ухвалив рішення всупереч законодавству. Оскільки в законі чорним по білому написано, що притягнути до адміністративної відповідальності за таке порушення можна лише протягом трьох місяців з дня його виявлення. Аграрії повідомили про це 9 лютого. Відповідно строк закінчився 9 травня, – пояснила юрист.

«Однак суд першої інстанції у червні прийняв рішення притягнути до відповідальності керівника ТОВ «Алвіго». Аграрна партія, прагнучи захистити людей, які виявили бажання фінансувати і підтримувати її, супроводжувала підприємство в судовому процесі. Було подано апеляційну скаргу. Та сьогодні Апеляційний суд відмовив у задоволенні позову. Рішення першої інстанції залишається в силі», – констатувала Ірина Петренко.

За словами юристки, у всій цій ситуації насторожує ще один цікавий факт. Нещодавно у ЗМІ з’явилося повідомлення про те, що інша політична партія уникла адміністративної відповідальності в частині порушення порядку фінансування політичних партій. Суд першої інстанції відмовив НАЗК у стягненні до державного бюджету 2,5 млн грн, що надійшли на рахунок цієї партії, - на тій підставі, що закінчився строк, протягом якого можна було це зробити.

«Виходить, суд використовує законодавство… вибірково. Хоч ми і намагаємось добросовісно виконувати законодавство про політичні партії, яке виписано дуже недосконало. Влада свідомо створює умови, щоб відбити бажання людей фінансувати політичні партії-конкуренти. Згідно з соціологічним дослідженням, проведеним у липні 2017 року, лише 13% громадян готові віддавати кошти на фінансування політичних партій. Водночас, зверніть увагу, парламентські партії отримують державну підтримку. І чималу – так, в 2018 році це 1 млрд 28 млн гривень», – зауважила Ірина Петренко.

У засіданні круглого столу брав участь народний депутат України, голова Комітету Верховної Ради з питань запобігання і протидії корупції Єгор Соболєв. І він зауважив, що при нинішньому складі парламенту вносити будь-які відповідні зміни до законодавства є недопустимим. Мовляв, деякі сили будуть використовувати це в своїх інтересах.

«Що це значить? Пан Соболєв напряму пояснив, що влада чудово знає про всі озвучені проблеми, але вносити необхідні зміни навіть не збирається», – прокоментувала Ірина Петренко.

Нагадаємо, Аграрна партія неодноразово зверталася до НАЗК та профільного комітету Верховної Ради з пропозиціями внести зміни в законодавство, які б ліквідували очевидні «проблемні зони». Зокрема, пропонувалось, щоб НАЗК, яке, на відміну від партій, має доступ до всіх необхідних реєстрів, повідомляло партіям про наявність правопорушень і давало три дні на можливість повернення коштів. На жаль, жодної реакції від НАЗК Аграрна партія так і не отримала.

2 коментарі

 • Коментувати введіть своє імя ...мужевич володимир Четвер, 12 жовтня 2017 12:13 Автор введіть своє імя ...мужевич володимир

  Видно актуальність порушеної теми декого у верхах "зацепила".
  Перехід на персоналії, відсутність ідентифікації, навішування ярликів, відсутність будь-якої конкретики по суті питання - типовий набір "типу профі" - як в попереднього дописувача фахівця-невідомця.
  Істина проста - нічого сказати в заперечення.
  Чи не так Юристе НАЗК?

 • Коментувати Юрист НАЗК Середа, 11 жовтня 2017 19:49 Автор Юрист НАЗК

  Змініть такого невдалого фахівця як Пертенко. Може проблема не в НАЗК а в юридичному департаменті партії? Я б на місці спонсорів гнав би таких фахівців у шию.....

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.