Четвер, 19 липня 2018 12:09

У степах Кіровоградщини працює «партизанський загін» кооператорів

Екологічне молоко, сири, сметана, масло та кефір із власного міні-молокозаводу. На Кіровоградщині діє єдиний в області кооператив, який не тільки збирає й охолоджує, а ще й переробляє молоко. До кооперативу входить майже 100 пайовиків. Завдяки самоорганізації селяни мають можливість отримувати за літр молока 6 грн, тоді як у середньому по області заготувачі дають по 4 грн.

 

Для того аби вивчити позитивний досвід кооперативу в селі Юхимово, що у Знам’янському районі, відбулося виїзне засідання Аграрної ради Аграрної партії. Десант фахівців очолила голова ради Ольга Ходаківська.

«Наше завдання – не просто побачити, як працює цей унікальний кооператив, а поширити його досвід в Україні. Така самоорганізація зробить заможним українського селянина. Однак сьогодні без цілеспрямованої підтримки держави створити кооператив та забезпечити його функціонування вкрай складно. Особливо на старті. Задекларована Урядом програма з підтримки кооперативного руху досі не діє. Як наслідок непослідовної аграрної політики село знелюднюється, занепадає його інфраструктура, а українські селяни є найбіднішою верствою в Україні. В нинішніх умовах протекціонізму надвеликих підприємств багатіють тільки агрохолдинги, а селяни втрачають останні можливості і надію на майбутнє».

 

Голова кооперативу Валентин Луценко – яскравий приклад сучасного господаря, який живе своєю справою, яка багато в чому на ньому й тримається.

«Кооператив – це найвищий ступінь самоорганізації селян. Адже тоді вони виступають повноправними партнерами на продовольчому ринку. Головне – не боятися. Коли я починав іще 2006 року, то ніхто не вірив у наш успіх. Проте нині люди в селі почали більше заробляти на молоці й стали забирати земельні паї, щоб на них господарювати самостійно. Однак і досі я зі своїм кооперативом почуваюся, як партизанський загін в оточенні. Бо жодної дієвої допомоги немає, особливо складно знайти ринки збуту продукції. Навіть в цих умовах ми складаємо гідну конкуренцію іншим господарствам району і області».

 

На переконання академіка НААН України Миколи Маліка «за такими кооперативами майбутнє для особистих селянських і сімейних фермерських господарств. Вітчизняні науковці доклали багато зусиль для того, щоб ренесанс кооперативної ідеї – відбувся. А досвід кооперативу «Іванковецький світанок» потребує поширення в Україні. Це має стати світанком для всіх селян важка праця яких недооцінюється».

 

У кооперативі діє повний цикл виробництва, переробки продукції та її реалізації. Молоко від власних корів збирає кооперативний молоковоз і доставляє до сучасного міні-молокозаводу. Підприємство унікальне, бо на виході справжні молоко, масло, сир, сметана без додавання рослинних жирів, штучних консервантів, барвників, підсилювачів смаку та інших шкідливих для здоров’я людини домішок. Однак збути таку продукцію на Кіровоградщині непросто, а належної підтримки кооперативу для створення власної мережі збуту за межами району немає. Перешкодою для реалізації продукції в дитячі садочки, школи, лікарні є недосконалість тендерів, де основним критерієм для переможця тендеру є найнижча ціна, без урахування якості продукції.

 

За словами Ольги Ходаківської, «Існує чимала низка перепон для розвитку малих і середніх господарств, які потрібно вирішувати. Нині селяни об’єднуються навколо Аграрної партії та є командою однодумців, про що свідчать вибори до ОТГ. Бо переконалися – ставленики крупного аграрного капіталу, прагнуть до монополізації сфер впливу і не будуть захищати інтереси малих та середніх товаровиробників. Тому потрібно і надалі голосно заявляти про себе на усіх рівнях державної влади».

До складу робочої групи фахівців, які вивчали досвід кооперативу, також увійшли: члени Аграрної ради Аграрної партії Валерій Шпак, Олексій Кирстя, голова Драбівської районної організації фермерів і приватних землевласників Валерій Перепелиця і аграрний актив Кіровоградщини.

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.