Середа, 25 лютого 2015 13:52

Стаття в газеті «Сільські вісті»

ЛІДЕР політсили Віталій Скоцик у майже годинній доповіді зробив акцент на ролі селянського руху: за ним, вважає, майбутнє держави. Назріває вирішення доленосного питання — земельної реформи. До її проведення слід підійти зважено, з урахуванням думок усіх верств населення, поставивши в центрі інтереси села, розвиток сільгоспвиробництва.

При тому, що площа наділів 62% власників землі від 0,5 до 2 гектарів, саме вони нині постачають переважну більшість сільгосппродукції на внутрішній ринок. Узагалі ж сільське господарство дає 29% у ВВП країни. У 2013 році за рахунок цієї галузі сума валютних надходжень у держскарбницю становила 13,6 млрд доларів, а 2014-го — 17 млрд (це приблизно половина всіх надходжень).

Україна стала потужним гравцем на світовому ринку продовольства, пропустивши поперед себе лише США, є світовим лідером з експорту соняшнику, кукурудзи та ріпаку.

Чому ж тоді рівень життя в наших людей такий низький? А тому, що із колосальних прибутків виробнику дістаються крихти, левова ж частка — посередникам. Галузь номер один замість того, щоб постачати власну екологічно чисту продукцію на світовий ринок, з різних причин залишається сировинним придатком розвинених держав. При цьому, наголосив лідер АПУ, середня потреба харчових продуктів у світі щороку зростає на 3%. Тобто перспективи нашого сільгоспвиробництва величезні. За деякими підрахунками, Україна спроможна задовольняти потреби в харчах мінімум 500 мільйонів землян і, відповідно, забезпечити нормальний рівень життя своїх громадян. Але уряд майже нічого не робить для цього...

Об’єктивні економічні прогнози засвідчують: саме аграрна галузь може стати локомотивом економічного дива. Питання — у розподілі прибутків з тим, аби виробник не був у збитку. До того ж агросектор здатний дати до Держбюджету необхідні кошти на фінансування оборони та інноваційних галузей. І АПУ, наголосив В. Скоцик, готова очолити рух за відродження економіки села, розраховує при цьому на підтримку 6,5 мільйона людей, які вже є власниками наділів та здатні об’єднатися заради захисту спільних інтересів. У кожному районі, сповістив доповідач, є п’ять-сім міцних господарників, які створили приватний аграрний бізнес. Тепер вони потребують організації, яка б захищала їхні права. Саме такою і є оновлена АПУ...

На якомусь етапі, вважає лідер партії, втрачено цілісність структурної моделі управління державою: скажімо, є регіони, де по п’ять місяців не призначаються голови облдержадміністрацій, у десятках нема голів РДА. Чому? Невже нікого обрати з числа людей, яким довіряє громада? Слід повертатися до історично апробованого досвіду — саме посилювати роль громад.

agropartyIMG 2915

На зібранні превалювала думка: партія має стати інструментом організації суспільства, а не інструментом політичних виборів, до чого звелася роль усіх інших політичних партій (а їх уже в Україні більше 200. — Авт.) На сьогодні в державі є дві великі проблеми, сказав доповідач: «Перша — ми так і не змогли побудувати національну економіку, ми її занапастили (падіння ВВП в 2014 році на 14,5%, очікуване 2015-го — на 5,5% при інфляції 26% засвідчує не про розвиток, а про занепад); друга — за цей час ми так і не змогли об’єднати націю». Отже, зробив висновок В. Скоцик, у АПУ нині унікальні можливості — відродити націю на основі відродження сільської економіки та правильного розподілу прибутків АПК, бо досі від цього на розвиток сільських територій практично нічого не надходить...

Доповідач звернув увагу на такі цифри. За останні дев’ять років Україна втратила 241 село, ще 369 обезлюдніли, і теж невдовзі зникнуть з карти країни. Із 16,8 мільйона сільських жителів нині мають роботу тільки 3,6 млн. У 27300 селах немає дітей віком до 6 років. Більше ніж утричі за час «після Ющенка» скорочено кількість сільських лікарень, на 12% — шкіл. Все це дуже схоже на новітній геноцид українців...

«Аграрна партія України спроможна розробити та втілити сучасну стратегію розвитку України на 25—35 років, — запевнив В.Скоцик. — Великі агрохолдинги утримують першість із експорту, а малі й середні виробники — здатні зробити поштовх для розвитку соціальної інфраструктури у сільській місцевості, годувати населення держави. Потужний і перспективний агросектор є стартовим майданчиком для комплексних реформ, подолання кризи та порятунку України».

У виступах делегатів та учасників з’їзду домінувала все та ж думка: буде село — буде Україна. Зокрема, С. Андрієнко (Полтавщина) закликала державні органи підтримати дорадчу службу, бо якщо п’ять років тому її осередки діяли в 53 районах, то нині є лише у Полтаві, Дніпропетровську і Львові. А це, за її словами, — важливий інструмент для розвитку сіл. 

EP4E0284EP4E0413

Ректор Сумського аграрного університету В. Владика загострив увагу на проблемі закриття сільських шкіл та дефіциті місць у дитсадках, а також на сумній перспективі коледжів і ПТУ агровиробничого профілю, які через законодавчі акти, поквапом ухвалені Верховною Радою, просто не мають майбутнього. А випадково це чи продуманий план знищення, має розібратися партія.

Усе законодавство, обурювалася І. Кухарчук (Вінниччина), підлаштоване задля процвітання агрохолдингів, а малий та середній бізнес у селі ледь животіє. І про що думав уряд, збільшуючи земельний податок для сільгоспвиробників у 21 раз, — що подешевшає молоко, м’ясо, картопля? Та всього цього взагалі може не стати за таких драконівських умов.

Голова Асоціації фермерів та землевласників Іван Томич зауважив, що новообраний парламент має «старі хвороби» у ставленні до селян — обіцяв на підставі Коаліційної угоди не змінювати систему оподаткування хліборобів до 2018 року, але вже восени ухвалив «азаровські» зміни до законодавства. «А вартість одного мандата нардепа така, як увесь розмір фінансової підтримки фермерства за останні п’ять років», — сказав І. Томич.

Поряд із критикою влади за байдуже ставлення до агропромислового виробництва та соціального розвитку села лунали ділові пропозиції щодо поліпшення ситуації, які цілком під силу АПУ, у виступах С. Тимофієва (Черкащина), народного депутата України Л. Козаченка, Н. Компанієць (Запоріжжя), О. Петренко (Київщина), Г. Сіміченко (Житомирщина) та ін.

З’їзд затвердив нову редакцію статуту, прийняв за основу програму партії та обрав керівні органи. Другий етап форуму призначений на 15 серпня.

Олександр Михайлюта, Сільські вісті

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.