Середа, 25 лютого 2015 13:59

Стаття в газеті «Україна молода»

На з’їзді АПУ, який пройшов минулої суботи у Національному академічному драмтеатрі імені Франка, були присутні представники більше 15 політичних сил. Їх запросили для подальших переговорів про об’єднання зусиль.

«Нам треба створити єдину потужну аграрно-селянську політичну силу не як інструмент виборів, а як інструмент організації суспільства, — пояснив позицію АПУ голова партії Віталій Скоцик. — Сьогодні на рівні громад українці демонструють високий ступінь консолідованості та самоорганізації, і ці зміни мають нарешті вийти на національний рівень.

Вперше нам вдалося зібрати саме в політичній силі представників аграрного виробництва, соціальної сфери українського села, всіх тих, хто розуміє, що аграрна галузь сьогодні є базовою для економіки і вона може допомогти вивести країну з глибокої кризи».

Як припинити міжусобиці

«Ну, подивимося, під якого вождя тут народ зігнали», — єхидно кинув новоспечений політолог, із запізненням умощуючись у ложі преси. Надто голосний у театральній акустиці «дотеп»привернув кілька здивовано-нерозуміючих поглядів. Заповнена включно з «гальоркою» зала зосереджено слухала як по-бізнесовому концентровану і лаконічну промову основного доповідача, так і емоційні, але від того не менш конкретні виступи делегатів регіональних осередків. Не було лицемірної бравурності і славослів’я (ну, може, за винятком одного заслуженого демагога «від селянства»), економили час і на звичних претензіях до влади та олігархів (тільки суттєві зауваження з конструктивними пропозиціями). Розбіжності у ставленні до новообраних персоналій і навіть в оцінках деяких програмних пунктів та статутних положень були. Як зауважив на це голова партії Віталій Скоцик афоризмом покійного Івана Плюща, «коли за одним столом сидить десять чоловік і всі думають однаково, значить, ніхто з них не думає». Тому всі зауваження, доповнення і суперечності приймали з увагою. «Тут уперше зібралася аудиторія, здатна вирішувати проблеми, які перед нами постали, — звернув увагу глава Українськоі аграрної конфедерації Леонід Козаченко. — Таких скрутних обставин не було за всю історію нашої держави. І саме аграрії тримають сьогодні економіку, зберігши позитивну динаміку розвитку... Ми запрошуємо сьогодні реформаторів з інших країн, але ніхто, крім нас самих, не зможе провести потрібні реформи, — прозорі, зрозумілі, динамічні».

Мабуть, найпримітнішою ознакою порозуміння різних позицій і різних думок на форумі аграріїв стала почесна добровільна відставка багаторічного заступника голови АПУ, екс-очільника профільного міністерства Юрія Карасика. «Я був серед засновників Аграрної партії у 1996 році й іншої з того часу не обирав, — наголосив Юрій Михайлович, переконуючи делегатів задовольнити його заяву. — Наш нинішній голова, щоб ви знали, тільки з третього разу дав згоду очолити партію. Але це саме та людина, яка здатна не тільки очолити, а й об’єднати і фермерів, і «латифундистів», і науку, і освіту. Скоцику непросто було залишити для цього успішний бізнес. Але він залишив. Молоді люди на чолі повинні оновити партію. А ми будемо підтримувати на інших позиціях».

Про великих і малих

Як і очікувалося, найбільше тривог і напруженості викликало питання рівноправності і збалансованого представництва інтересів. «У нас є агрохолдинги і є маленькі господарства, які годують свою сім’ю. Кого захищатиме партія? Усі закони пишуться сьогодні в підтримку великого бізнесу. А хто ж напише закони для нас? — запитувала з трибуни представниця дрібних фермерів. — Податок на землю в одну мить збільшили у 21 раз! І платити його теж добросовісним фермерам, які сьогодні найбільше добровільно допомагають фронту. А тим часом із нами ведуть на знищення шухлядну війну. Постійно відсилають «шляхом Червоної Шапочки», а самі ходять навпростець. Доки ми доплентаємо «до бабусі» — вовк уже й кісточки обсмоктав...»

Утім проблему збалансованого, однакового для всіх законодавчого поля Аграрна партія, за словами її очільника Віталія Скоцика, розглядає серед пріоритетів. Саме над цим працюють сьогодні провідні економісти, науковці та практики, адаптуючи для економічного блоку програми партії найвдаліші зразки світового досвіду. Гарантією рівності об’єднання стане і фінансова база АПУ: всі члени партії зобов’язані платити членські внески. Членство для статистики, коли організація утримується (і «танцюється») кількома грошовими мішками, скасовано. Власне, це і була гарантія напливу до лав об’єднання випадкових людей.

Соціальний зріз АПУ можна було оцінити вже виходячи зі складу делегатів з’їзду. 96 відсотків з більш як чотирьохсот делегованих представників 24 регіонів України (поза об’єднанням зі зрозумілих причин лишився тільки Крим) мають вищу освіту. 7 відсотків делегатів доволі старої для вітчизняного політикуму партії — молодь до 30 років. Це і виробничники, які вже мають успішний бізнесовий досвід, і студенти, що продемонстрували зрілість та готовність активно підключатися до практичних справ. Чимало жінок — засновників власного агробізнесу, керівників допоміжних проектів, очільників місцевих громад. Більше половини — люди до 50 років, які цілком розділяють девіз оновленого політоб’єднання: «Якщо не ми, то хто?».

Універсальна ідеологія «аграризму»

«Ми використали ідеологічну складову — «аграризм», яка походить із кінця ХІХ— початку ХХ століття і ґрунтується на тому, що основною цінністю нації є земля, носієм основних духовних цінностей є люди, які працюють на землі», — пояснив лідер Аграрної партії України Віталій Скоцик. Нова партійна програма, яка прийнята за основу й обговорення якої ще триватиме, передбачає стратегію розвитку української економіки з урахуванням лідерських позицій агросектору та здатності аграріїв стати локомотивом відродження економіки в цілому. Що б там не говорили, АПК створює третину національного валового продукту, забезпечила минулого року понад 17 млрд. валютних надходжень. Власне, галузь працює на 70% території України, прямо чи опосередковано в ній задіяно 65% українців.

Тому Аграрна партія України налаштована на довгострокову політичну програму, яка не обмежуватиметься лише однією галуззю або одним виборчим циклом. Найближче завдання перед партією — увійти в більшість за результатами наступних місцевих виборів та у трійку лідерів на парламентських виборах. Такі позиції партія має здобути як представник агросектору, що посідає все більш значуще місце в структурі національної економіки.

Другий етап з’їзду, на якому буде остаточно затверджено нову програму та завершено формування керівних органів партії, відбудеться 15 серпня. Як наголосив голова партії Віталій Скоцик, двері АПУ досі відкриті для всіх громад і політичних об’єднань, які готові разом відстоювати інтереси держави на спільних засадах. Так само залишені місця в органах управління для лідерів політичних рухів, які захочуть влитися до спільної команди.

Інна Тесленко, Україна Молода

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.