П'ятниця, 12 червня 2015 14:47

Віталій Скоцик: «Ніхто не має права без народу вирішувати долю останнього національного багатства»

Села, міста й містечка… Жителі заходу, сходу, центральної та південної України, різного віку, із різним соціальним статусом та освітою, проте усіх їх об’єднує одне – щира любов до рідної землі, вболівання за її майбутнє і бажання працювати, не покладаючи рук, аби підняти з колін згорьовану неньку-Україну. По крихті, мов дорогоцінне  зерно, що розсипалося на стерні, впродовж багатьох місяців думки цих людей збирав наш земляк - голова Аграрної партії  України Віталій Скоцик, побувавши навіть у найвіддаленіших та обпалених війною куточках держави, де було проведено 29 аграрних форумів. Збирав, радився зі співвітчизниками, аби напрацювати спільну, вивірену досвідом поколінь та підкріплену викликами сьогодення позицію, яка б допомогла вивести країну з кризи. Підсумком цієї тривалої й кропіткої роботи стало Перше Всеукраїнське аграрне Віче, яке з ініціативи Аграрної партії України відбулося  минулого тижня у столиці.

У заході взяли участь понад 5 тисяч представників аграрного сектора, експерти, громадські та політичні активісти, представники органів місцевого самоврядування з усіх без винятку регіонів держави. За підсумком регіональних аграрних форумів на Віче було делеговано людей із найактивнішою життєвою позицією, котрі вміють і знають, як трудитися на землі, знають, чого потребує годувальниця і як реалізувати величезний природний та інтелектуальний ресурс України. Та волі народу для цього у нинішніх умовах замало – має бути можливість впливати на державотворчі процеси, а отже представництво в законотворчих, самоврядних та інших гілках влади. Вибудувавши Аграрну партію знизу, тобто керуючись засадничими принципами демократії, її представники прагнуть відстоювати інтереси народу, бо, власне, вони і є народом.

- Ми об’їхали всі регіони України: від Ужгорода до Сєвєродонецька, від Чернігова до Одеси – шукали відповіді на найболючіші питання як для самих аграріїв, так і країни загалом, - зазначив, відкриваючи Віче, голова Аграрної партії України Віталій Скоцик. – Я мав змогу спілкуватися з різними людьми різних прошарків, різними за освітою та мовою спілкування і переконався в головному – немає у нас тих розбіжностей, про які говорять політики, це не більше ніж політичні спекуляції. У нас однакові цінності, однакові бажання, ми однаково любимо свою землю і своїх людей. І коли в Донецькій області я побачив людей, котрі, аби висловити те, що їм болить, добиралися на аграрний форум через 10 блок-постів, переконався, що нам таки під силу об’єднати націю. Націю, яка дала світу основи демократії.

На думку Віталія Скоцика, нині в Україні потрібно сконцентрувати зусилля задля вирішення трьох найзлободенніших проблем. Перша і головна з них, звісно, полягає у відновленні контролю за державним кордоном та забезпеченні оборони від будь-якої військової агресії. Друга – подолання бідності. Кричущим є загальновідомий  факт, що минулий рік вивів Україну за показником злиденності на ганебне друге місце у світі – гірше за українців живуть нині лише громадяни Венесуели. І третій фронт – відновлення економіки, її конкурентна боротьба на світових ринках. Власне, без останнього неможливо ані забезпечити належну оборону держави, ані підняти рівень життя населення. Одним же зі стрижнів економічного процвітання України має бути аграрний сектор, про який, до слова, Віталій Скоцик знає не зі слів, адже присвятив чимало літ роботі у всесвітньовідомій компанії АМАКО, даючи робочі місця, наповнення бюджету та підтримуючи розвиток соціальної сфери в тому числі і в рідному Гощанському районі Рівненської області, звідки (село Симонів) родом голова Аграрної партії України.

- Щоб вибратися з кризи, Україна мусить робити ставку на сучасне аграрне виробництво, - наголосив Віталій Скоцик. – Впродовж останніх 12 років ця галузь була єдиною, що стабільно зростала, і це попри фактичну відсутність підтримки держави. Ми стали другим експортером зернових після США. За останні 5 років наростили його виробництво вдвічі – з 32 до 65 мільйонів тонн. Україна стабільно входить у десятку країн-лідерів з виробництва кукурудзи, пшениці, ячменю, ріпаку та сої. А щодо виробництва соняшника та соняшникової олії ми взагалі тримаємо світову першість. Аграрний сектор разом із суміжними галузями дає 27 відсотків ВВП країни і забезпечує найбільше валютних надходжень. Однак ці успіхи  - це лише частка того, що аграрний сектор має заробляти. Адже експортуємо ми переважно сировину, а задля справді великих прибутків на світові ринки потрібно постачати готову продукцію. Ось промовистий приклад: купивши у нас, приміром, кукурудзу по 120 доларів за тонну, інші країни заробляють за рахунок виробництва біоетанолу та кормів до 680 доларів доданої вартості.

На думку Віталія Скоцика, аграрний сектор – це оптимальний локомотив для української економіки найближчих десятиліть, наразі ж бо ми використовуємо лише десяту частину його можливостей. Якщо їх задіяти, створити належні умови для роботи аграріїв, в тому числі на законодавчому рівні, будуть і робочі місця, і наповнення бюджету, а відтак і ресурси для вирішення проблем у соціальній сфері.

А от із тим, щоб розглядати ринок землі як інструмент наповнення бюджету і голова аграрної партії, і більшість учасників Віче категорично незгодні, особливо – в нинішніх умовах.

- Зізнаюся, коли розпочалося проведення перших аграрних форумів з Тернополя, я був переконаний, що земельну реформу треба проводити, і якомога швидше, - зауважив Віталій Скоцик. – Коли ж ми доїхали до Одеси, я докорінно змінив свою думку. Так, юридично все вірно, законодавчо – теж, проте з погляду народу, нації, моралі – неправильно і неправильно категорично. Треба згадати про  людей, цілі покоління, яких трудилися на цій землі, дбали про її родючість, боронили її… Хіба ж вони ставилися до неї як до товару? Ні. Тому, щоб рухатися вперед у цьому насущному і надчутливому для народу питанні, треба зробити багато кроків, які б унеможливили ризики, а також – досягти загальнодержавного консенсусу. Можливо, шляхом загальнонародного референдуму. Ніхто не має права – ані 435 депутатів, ані головні посадовці країни – вирішувати без народу долю останнього національного багатства.

 Чимало злободенних питань, що стосуються і аграрного сектора економіки, і ситуації в державі загалом порушили на Першому Всеукраїнському аграрному Віче почесний член Академії аграрних наук, Герой України Дмитро Моторний, депутат Запорізької обласної ради, координатор депутатської групи «За Запорізьке село» Олег Ніколенко, голова Донецької обласної організації Аграрної партії України, депутат Слов’янської райради Донецької області Дмитро Казацький, академік НААН України Максим Мельничук, голова Асоціації фермерів Вінничини Інна Кухарчук, заступник голови Київської обласної організації Аграрної партії України Денис Марчук та інші.

- Коли я приходжу на поле, мені багато не треба часу, щоб сказати, чого воно потребує: візьму в долоні листочок, подивлюся на нього і вже знаю… А от те, що потрібно для успішної роботи аграрного сектора та те, що перешкоджає селянам нормально працювати, здається, ніхто не бачить. Ті податки, які віднедавна запроваджено, штрафні санкції б’ють по аграріях особливо боляче, -  з прикрістю зазначив почесний член Академії аграрних наук, Герой України Дмитро Моторний. 

- Податок на землю у нас зріс у 21 раз. Скажіть, де, в якій цивілізованій країні без обговорення, не порадившись з людьми, влада пішла б на такий крок?! – обурився зі свого боку заступник голови Київської обласної організації Аграрної партії України Денис Марчук, висловивши одне з найболючіших питань, що нині турбує сільгоспвиробників.

За результатом роботи Віче ухвалено низку звернень, що адресовані Президенту, голові Верховної Ради та Прем’єр-міністру України. Крім повернення до попереднього рівня фіксованого сільськогосподарського податку аграрії також закликали керівництво держави скасувати імпортне мито на складові технологій аграрного виробництва, ухвалити Закон «Про місцеві референдуми», зважено підійти до адміністративно-територіальної реформи,  вирішити проблему вступу до вищих навчальних закладів учасників АТО, котрі  не встигли зареєструватися для участі в ЗНО у 2015 році.  

На часі також - загальнодержавне обговорення земельної реформи. Зняття мораторію на  купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення, вважають учасники Віча, є неприпустимим, якщо не  обмежити максимальну площу земель, що можуть перебувати у приватному володінні та не  заборонити продаж землі іноземцям.

Члени Аграрної партії України пообіцяли задіяти усі цивілізовані методи, аби насущні проблеми аграріїв таки були вирішені. Селяни ж, хоч держава, схоже, не бачить і не розуміє їхніх проблем, залишаються вірними землі і Україні. Промовисто проілюстрували це та розчулили присутніх відверті слова  голови Донецької обласної організації Аграрної партії України, Дмитра Казацького про те, як складно нині  селянам у зоні АТО. Однак, у той час, «коли побігли всі – банкіри, торговці...», саме селяни залишилися на землі і продовжують її обробляти, продовжують вирощувати хліб.      То чи ж не є це та сила, підкріплена прадідівським духом, витримкою, і любов’ю до рідної землі, яка дійсно зможе нарешті підняти з колін Україну. Відповідь, гадаю, очевидна.

Світлана Тубіна

Вісті Рівненщини №23 (1917) від 12.06.2015

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.