Звернення депутатів Хмельницької обласної ради з приводу майбутнього продажу земель

Изображение статьи

Звернення депутатів Хмельницької обласної ради до Президента України, Прем’єр-міністра України, Голови Верховної Ради України з приводу майбутнього продажу земель.

Сьогодні Україна через бездіяльність високопосадових чиновників, ігнорування звернень органів місцевого самоврядування та позицій всеукраїнських аграрних організацій стоїть перед вибором, який може кардинально змінити долю нашого народу, українського села і всієї країни. Від ваших дій і рішень залежить майбутнє країни – стане вона руїною і новим джерелом дестабілізації в Європі чи вийде на шлях сталого розвитку і процвітання.

Вам, як і всім нам, належить зробити свій вибір між поспішним відкриттям ринку земель сільськогосподарського призначення і комплексною земельною реформою. Ми обираємо друге – ґрунтовну реформу, якої Україна чекає вже 27 років.

Вважаємо, що наша країна в нинішніх умовах не готова до ринку землі ні в організаційному, ні в правовому, ні в економічному сенсі. Спроби започаткувати розпродаж землі мають місце на фоні недосконалого законодавства та численних неврегульованих питань, пов’язаних із земельними відносинами. Є низка проблем, які роблять відкриття ринку землі в теперішніх умовах вкрай небезпечним.

Ми, депутати Хмельницької обласної ради, неодноразово зверталися до Вас про недопущення швидкого відкриття ринку землі та наголошували щодо необхідності за час дії мораторію провести комплекс заходів для підготовки такого надважливого кроку.

В Коаліційній угоді від 27 листопада 2014 року, яка містила 12 кроків,реалізовано лише три. В Україні не проведена інвентаризація земель. Надто повільно наповнюється земельний кадастр. У 61 адміністративному районі України площа зареєстрованих Держгеокадастром земельних ділянок перевищує реальну площу цих районів.

Процвітає рейдерство та діють корупційні механізми переходу прав на землю в обхід мораторію, оскільки немає верховенства закону у справі захисту права власності. Рейдерські захоплення сільськогосподарських підприємств у Хмельницькій, Вінницькій, Кіровоградській, Одеській та інших областях України є наслідком недосконалої судової системи. Адже відповідно до статті 124 Конституції України правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Але за таких умов навіть не проведена судова реформа.

Сьогодні відсутні ринкові механізми, які повинні допомогти у формуванні ціни на землю. Відсутні механізми, програми пільгового кредитування національного українського сільськогосподарського товаровиробника, зокрема, і малих фермерських господарств, що ставить сільського господаря у неможливість конкуренції перед агрохолдингами та корпораціями, що мають можливість користуватися залученими іноземними інвестиціями.

Зрозуміло, що за умов відсутності захисту власності та інвестицій, а також гострого дефіциту грошових коштів, зокрема, й у вигляді кредитних ресурсів, єдине, до чого призведе право на продаж землі – це скуповування земельних паїв великими агрохолдингами, корпораціями та особами, які не завжди в законний спосіб оволоділи значними фінансовими ресурсами і готові купляти права на землю для отримання доходів від власності на цю землю (рента).

Важливим питанням є виділення земельних паїв колишнім і нинішнім працівникам державних сільгосппідприємств, а також працівникам соціальної сфери села, які не брали участь у розпаюванні земель сільськогосподарського призначення, а це дасть можливість людям скористатися своїм правом на землю.

Згідно з даними опитування, проведеного науковцями Житомирського національного агроекологічного університету, 96% аграріїв не зможуть купити землю, на якій працюють, у перші роки після відкриття ринку. Є ризик, що одразу після скасування мораторію земельний ресурс буде монополізовано за тими чи іншими схемами.

За умов бойових дій на сході України при відкритті ринку землі є ризик втрати територій. Також хочемо зауважити, що сьогодні не можуть реалізувати своє право учасники АТО, яким держава гарантувала отримання земельних ділянок в рамках безоплатної приватизації, не говорячи про недотримання умови Конституції, де кожен громадянин України має право на земельну ділянку.

Отже, земля може стати заручницею спекулятивних дій, внаслідок яких буде зірвано злагоджену роботу агропромислового комплексу, що може вплинути на продовольчу безпеку і призвести до дестабілізації в Україні, адже сьогодні аграрний сектор дає 42% валютних надходжень до бюджету та біля 17% ВВП України.

У серпні 2016 року в м. Хмельницькому був проведений Всеукраїнський селянський форум, де власники земельних паїв, громадяни України, які не скористалися своїм правом на безкоштовну приватизацію земельної ділянки, фермери, селяни, ветерани АТО, громадські активісти, народні депутати, депутати Хмельницької обласної ради та районних рад, депутати сільських рад та великі аграрії – розглянули питання імовірного відкриття ринку землі сільськогосподарського призначення та висловились проти відкриття ринку землі, підтримуючи продовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення для проведення комплексного вирішення механізмів та підготовки земельної реформи.

Прибічники вільного продажу землі сільськогосподарського призначення нібито відстоюють ринкові цінності та право селян розпоряджатись власним майном. Проте, ці аргументи не можуть замаскувати справжніх намірів поборників «ринку землі» – скупити за безцінь родючі чорноземи та перетворити селян на кріпаків.

За даними різних соціологічних досліджень, від 70% до 80% українців виступають проти вільного продажу землі. Пам’ятайте, форсуючи впровадження ринку, ви дієте проти волі народу! Поспішна реформа, не підтримана суспільством, не матиме успіху й остаточно підірве довіру людей до влади, що загрожує новими соціально-політичними потрясіннями.

Згідно зі статтею 13 Конституції України, земля та її надра в межах території України є об’єктами права власності Українського народу. Отже, це виключно справа референдуму.

Закликаємо Вас підтримати позицію більшості українців – зупинити спроби поспішного запровадження ринку землі сільськогосподарського призначення, яка приведе до дестабілізації аграрного сектору, завдасть непоправної шкоди українській економіці, що, в свою чергу, дестабілізує соціально-економічну ситуацію в державі. І це напередодні чергових виборів!

Вимагаємо:

- продовжити мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення до 1 січня 2025 року;

- розпочати широке, публічне, суспільне обговорення покрокового запровадження прозорого й цивілізованого обігу земель в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь з винесенням цього питання на всеукраїнський референдум.

Ми глибоко переконані, що земля має бути ресурсом розвитку всієї країни, а не об’єктом наживи для «обраних»!

Схвалено

на пленарному засіданні

двадцять другої позачергової сесії

обласної ради

9 листопада 2018 року

Останні новини